Ostatnie posty

Czy wartko kupić jeździk dla dziecka?

Autko dla dzieci czy rowerek - jaki jeździk wybrać?

Rynek oferuje różne rodzaje jeździków. Dla ułatwienia podzielimy sobie je na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy jeździki, które kształtem przypominają samochody, którymi na co dzień poruszają się dorośli. Są to więc wszelkiego typu auta, samochodziki, quady, traktory itp. Druga grupa będą to jeździki w formie rowerków, najczęściej na trzech bądź czterech kołach, które przygotowują dziecko do jazdy na rowerze biegowym.

 

  • Jeździki – Samochodziki dla dzieci

Tutaj wybór jest bardzo zróżnicowany. Zaczynając od prostych autek, na których dzieci siadają, wprowadzają samochód w ruch dzięki odpychaniu się nóżkami i sterują nim za pomocą skrętnej kierownicy, poprzez designerskie quady, samochody na licencji oryginalnych marek jak Mercedes, Audi, New Holland czy GoodYear.

             Nelik-jedzik-dla-dziecka-quad-goodyearNelik-jezdzik-dla-dziecka-quad-goodyear

Ciekawym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci są jeździki 3w1. Oprócz tego, że mogą służyć, jako autka do zabawy, to dodatkowo w posiadają szereg udogodnień, jak np. demontowane barierki, podnóżki oraz rączkę dla rodzica,  dzięki której może on prowadzić pojazd, a również nim sterować. Barierki zabezpieczają najmłodsze dzieci przed wyślizgnięciem się. Podnóżki stanowią wygodne oparcie dla stóp. Dzięki rączce autko jeździk pchacz może zastąpić wózek spacerowy na czas krótkich spacerów.

Warto zwrócić również uwagę, czy autko dla dziecka posiada takie udogodnienia jak: miękkie siedzisko z ekoskóry, ciche gumowe koła bądź wykonane z pianki EVA.

      Nelik-jezdzik-dla-dzieci-bialyNelik-jezdzik-dla-dzieci-pchacz-niebieski-barierki

  •  Jeździki – Rowerki dla dzieci

Drugą grupę jedzików dla dzieci stanowią rowerki, przeznaczone również dla maluszków powyżej 12 miesiąca życia. Mają one specjalną konstrukcję i w odróżnieniu od rowerków biegowych (biegaczy) przeznaczonych dla nieco starszych dzieci mają cztery bądź trzy koła, które zapewnią odpowiednią stabilizację dla najmłodszych dzieci. Dzięki temu, jazda na rowerku staje się łatwa i przyjemna i jest świetnym startem w jeździe rowerowej. Z czasem dzieci chętnie przechodzą na dwukołowe rowerki biegowe, by w wieku 5-6 lat (czasem nieco wcześniej)  śmiało wyruszyć w rowerową przygodę na zwykłym rowerze.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, zakres norm rozwojowych jest szeroki i należy dostosować pojazd do umiejętności i etapy rozwoju dziecka, jak również wzrostu naszej pociechy, a nie tylko do jego wieku.

     

Warto zwrócić uwagę, by rowerek był dobrze wyprofilowany i wyważony, by był  wykonany z trwałych i bezpiecznych materiałów, które  gwarantują dziecku stabilność, przy czym są lekkie. Rączki rowerka powinny posiadać antypoślizgową powierzchnię, by dłoń dziecka nie ślizgała się. Kluczowy jest również rozmiar rowera jeździka, który powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Należy zwrócić uwagę, czy siodełko jest dobrze wyprofilowane i z jakich materiałów jest wykonane, tak by naszemu maluchowi siedziało się na nim wygodnie i stabilnie. 

                            Nelik-Jezdzik-rowerek-dla-dzieci-czterokolowy-zielony

 

W jaki sposób jeździk wspomaga rozwój dziecka?

Jest wiele obszarów, w których jeździki autka czy to jeździki rowerki wspomagają rozwój dziecka. Na pierwszy plan wybija się tutaj rozwój psychomotoryczny maluszka. Posiadanie jeździka zachęca do aktywnej zabawy w ruchu, a to jest coś, co dzieciom jest niezwykle potrzebne w harmonijnym rozwoju.

By utrzymać się na jeździku potrzebna jest koncentracja oraz umiejętność równowagi. Odpychanie nóżek od podłoża przy jednoczesnym trzymaniu kierownicy wzmacnia mięśnie nóżek i rączek dziecka, a konieczność odpowiedniego kierowania samochodzikiem wpływa na rozwój koordynacji ruchów. Rozwija to tzw. koordynację wzrokowo-ruchowa, czyli zdolność zsynchronizowania ruchów z tym, co dostrzegamy wzrokiem.  Dzieci uczą się stabilizować swoje ciało, utrzymywać równowagę i koordynować ruchy nóg i rąk.

Korzystając ze sposobności możemy młodych kierowców wprowadzać w świat dorosłych. Pierwsze poprzez naśladownictwo swoich rodziców (dzieci uwielbiają tego typu zabawy!), po drugie jest to świetna okazja by przybliży dziecku wiedzę z zakresu podstawowych zasad ruchu drogowego. Jeździki pchacze mogą być więc zabawnym narzędziem edukacyjnym, które zachęca dzieci do odkrywania otaczającego świata i rozwijania swoich umiejętności poznawczych.

 

Czym kierować się przy wyborze jeździka?

Po pierwsze, co jest oczywiste - bezpieczeństwo. Wybierajmy tylko te modele, które wykonane są z bezpiecznych materiałów i posiadają niezbędne certyfikaty. Jeździki dla tak małych dzieci nie mogą posiadać małych elementów, które mogłyby się łatwo odczepić ani też ostrych krawędzi.

Przy wyborze jeździka warto sprawdzić, jakie funkcje zabawy oferuje: czasem jest to dźwięk klaksonu, odpalania silnika, różne radosne melodyjki, otwierany schowek pod siedziskiem czy np. jak w przypadku traktora dodatkowe akcesoria w postaci odpinanej przyczepki i zabawek do piasku (łopatka, grabki), które umilą czas zabawy na plaży czy placu zabaw. Wiele zależy tutaj od indywidulanych zainteresowań dziecka.

Nelik-Jezdzik-Traktorek-dla-dzieci-niebieski

Pamiętajmy też o kolorze. Już najmłodsze dzieci mają często swoje ulubione barwy, dlatego mogą Wam pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

Kupując jeździk, warto też zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy. Najlepiej wybrać model, który charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Pamiętajmy, że na cenę wpływają również funkcje zabawy jeździka, dlatego zastanówmy się, czy potrzebujemy rowerek, klasyczny jeździk samochodzik, czy może chcemy oryginalny pojazd na licencji, a może zależy nam na jeździku 3w1, który spełnia kilka funkcji.

Nelik-jezdzki-dla-dzieci-mercedes-3w2-premium

Warto też zapoznać się z opiniami rodziców, którzy wcześniej zakupili jeździk dla dziecka. Będę one na pewno pomocne w podjęciu właściwej decyzji.

Zamieszczono w: Jeździk pchacz

Zostaw komentarz